Diş Beyazlatma

 

Diş beyazlatma işlemi çeşitli sebeplerden dolayı lekelenmiş olan gözenekli mine tabakasının beyazlatıcı jeller kullanılmasıyla renginin açılmasıdır. Diş beyazlatma işlemiyle dişlerin doğal renginde elde edilen açılma miktarı kişiden kişiye çeşitli nedenlerden dolayı(hastanın yaşı, diş yapısı, ağız hijyeni, renkli yiyecek-içecek tüketim miktarı, tütün mamülü kullanımı vb.) farklılık gösterebilir ama her vakada beyazlama elde edilebilmektedir.

Günümüzde çoğu insan düzenli olarak ağız bakımını uygulasa bile istediği o parlak beyaz, hep söylendiği gibi “Hollywood smile” olarak adlandırılan gülüşe sahip değildir. Bunun sebebi çoğunlukla günlük yaşamda sıklıkla tüketilen renklendirici çay, kahve, şarap vb. içeceklerin, sigara, nargile, puro, pipo vb. tütün mamüllerinin sık olarak kullanılmasıyla zaman içerisinde diş minesinin gözenekli yüzeyinden iç kısmına yerleşen pigmentler kalıcı lekeler oluşturmakta, her gün dişlerimizi düzenli fırçalasak bile bu lekeler uzaklaşmamaktadır. Dişhekiminize düzenli (4-5 ayda bir) giderek profesyonel temizlik ve cila işlemi yaptırdığınızda bu lekeler temizlenir ve dişiniz doğal rengine döner fakat daha beyaz bir diş rengi istiyorsanız beyazlatma işlemi gerekir.

Daha nadir olarak da anne karnındaki gelişim sürecinde annenin kullanmış olduğu tetrasiklin grubu antibiyotik ilaçları, aşırı flor almış olması, ya da hayat boyu çok flor tüketilmiş olması ya da başka genetik sebeplerden dolayı bazı kişilerde dişin doğal rengi daha sarı-gri tonda ve koyu olabilmektedir. Bu tip lekelenmelerde de beyazlatma elde edilebilmektedir fakat daha fazla seanslar ve daha uzun süreli uygulamalar gerekebilir. Günümüzde 2 çeşit diş beyazlatması bilinmektedir

  1. Ofis tipi beyazlatma(hızlı)
  2. Ev tipi beyazlatma

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Bu beyazlatma tipi sadece diş hekimi tarafından muayenehane ortamında uygulanabilir ve 1-2 saatlik bir süre içerisinde kuvvetli sonuçlar alınabilmektedir.  Hastanın ağız içi fotoğrafları alınıp, diş rengi kaydedildikten sonra yanak, dudak ve dil dokularını izole eden ekartörler ve tükürük emici yerleştirildikten sonra tüm diş etleri ve dişler iyice kurutulur ve bütün diş eti yüzeyleri ışınla sertleşen bir örtü malzemesiyle örtülür ve korumaya alınır. Bu hazırlık işlemleri yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir.

Hazırlık tamamlandıktan sonra tüm dişler tekrar kurutulur ve açıkta kalan dudak dokularına nemlendirici krem sürülüp gazlı bezle örtüldükten sonra beyazlatılacak dişlerin yüzeylerine beyazlatıcı jeller sürülür. Bu jeller genelde farklı şekilde aktive edilen(U.V ışını, lazer ışını, ısıtıcı ışık vb.) ajanlar olabileceği gibi dişe sürülür sürülmez aktive olan normal kimyasallar da olabilir.  Günümüzde lazerle beyazlatma, ışıkla beyazlatma diye bazıları daha kalıcı, daha etkili beyazlatma elde edilebildiğini iddia etse de bunları destekleyen herhangi bir bilimsel makale ya da kanıt yoktur.  Sadece bu tip kaynaklar uygulanan beyazlatıcı jelin diş üzerinde kalması gereken süreyi biraz azaltabilmektedir ama aynı zamanda dişte arzu edilmeyen miktarda bir sıcaklık artışına yol açabilmektedir ve bu işlem sonrası yaşanabilen hassasiyeti arttırabilir. Biz kendi kliniğimizde bu tip kaynakları kullanmamayı tercih ediyoruz.

Sürülen jel tipine göre 10 dakikalık sürelerle 6 seans (biyolojik beyazlatma) ya da 20 dakikalık 2 seans(kuvvetli beyazlatma) yapılır daha sonra elde edilen beyazlama değerlendirilir. Eğer hiç hassasiyet yoksa 10 dakikadan 2 seans daha ya da 20 dakikalık 1 seans daha yapılabilir. Daha sonra gerekirse ekstra bir seans yapılabilir fakat minimum 1 hafta geçmeden uygulanamaz.

Hekiminiz size yaptığı muayene sonucu çok kuvvetli ya da daha biyolojik bir beyazlatıcı uygulamalarından hangisini yapacağına karar verecektir, diş eti çekilmesi, hassasiyet problemi, diş minesinde aşınma vb. Durumlar yoksa kuvvetli beyazlatıcı uygulanabilir fakat bu tip durumların olduğu bireylerde daha düşük beyazlatıcı kuvvette fakat diş minesini güçlendiren biyolojik beyazlatma işlemi daha uygun olacaktır.Her iki sistemde de beyazlatma elde edilmektedir fakat kuvvetli beyazlatıcının kullanılmasını takiben ilk 1-3 gün içinde biraz ağrı/hassasiyet durumu olabilir fakat bu her zaman geçicidir. Çok rahatsız olmanız durumunuzda hekiminiz size özel plaklar hazırlayıp hassasiyet azaltıcı jeller kullanmanızı önerebilir. Biyolojik beyazlatmada hiçbir hassasiyet oluşmamakta hatta var olan hassasiyette azalmalar dahi görülmektedir. Biyolojik beyazlatma aynı zamanda mine yüzeyinde gözle görünmeyen mikroçatlaklar ve zayıflamaları da içerdiği mine kristalleriyle güçlendirmektedir.

Ofis tipi beyazlatma sırasında ve sonrasındaki ilk 1 hafta boyunca hiçbir şekilde renklendirici yiyecek (kırmızı et, köri, ketçap, barbekü gibi soslar vb.) ve renkli içecek(çay, kahve, şarap vb.) tüketmemeli ayrıca kullanıyorsanız tüm tütün mamüllerinden de uzak durmanız gerekmektedir. İlave olarak her yediğiniz/içtiğiniz öğünün hemen ardından diş fırçalamanız gerekmektedir. İlk haftadan sonra eski bakımınıza dönebilirsiniz.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Bu sistemde diş hekiminiz önce üst ve alt çenelerinizden bir ölçü alır ve modellerinizi hazırlar, bunu takiben üst ve alt dişleriniz için size özel bir şeffaf plak hazırlar ve size içerisine uygulayacağınız beyazlatıcı jeli de teslim eder.  Hekiminizin önerisine göre ya gün içerisinde 2 saat kadar ya da akşam yatarken 6-8 saat takılan tipleri mevcuttur.  Ofis tipi uygulanmadan sadece ev tipi beyazlatma yapılıyorsa minimum 2 hafta uygulanmalıdır.  Plağın içerisine yerleştirilecek beyazlatıcı miktarı çok olmamalı ve plak ağza yerleştirildikten sonra kenarından taşan fazla beyazlatıcı jeller ıslak bir peçeteyle uzaklaştırılmalıdır aksi takdirde diş etlerinde tahrişe yol açacaktır.  Beyazlatıcıyla temas etmiş diş etlerine E vitamin içeren bir jel ya da krem sürülmelidir.

Ev tipi beyazlatma genellikle tek başına yetersiz kalmaktadır ve bu yüzden ofis tipi ile kombine uygulanarak daha etkili sonuçlar elde edilmesi sağlanır.  Ev tipi beyazlatma uygulamasının devam ettiği süre boyunca aynı ofis tipi sonrasındaki ilk hafta gibi renklendirici yiyecek ve içecek tüketimi ve tütün mamüllerinin tüketimi kesinlikle tamamen durdurulmalıdır.  Aksi takdirde istenmeyen lekelenmelere yol açabilir.

Biz kendi kliniğimizde en iyi sonuçların önce ofis tipi beyazlatma yapılması ve takibinde 1 hafta ev tipi beyazlatma yapılmasıyla elde edildiğini tecrübe ettik, bu şekilde 6 ay-2 sene arası kalıcılık gösteren beyazlık kolaylıkla elde edilebiliyor. Süreye ilişkin bu farklılık da kişilerin ağız bakımı ve alışkanlıklarına göre değişmektedir. Renklendirici yiyecek/içecek tüketmeyen, sigara vb. ürünler kullanmayan ve dişlerini her öğünden sonra fırçalama alışkanlığında olan kişilerde beyazlatma sonucunun 2 yıldan bile daha uzun süre dayandığı görülebilmektedir.

Open chat
Powered by