Lamina Dişler

 

Dişlerinizin her türlü şekil, boyut ve renk problemlerini düzeltmek üzere ve ayrıca eksik dişleri tamamlamak için yapılan uygulamalara restoratif uygulamalar diyoruz. Bu uygulamalar laminalar, tam seramik veya alt yapısı farklı bir malzemeden oluşan seramik kuronlar (kaplamalar) , diş veya implant destekli protezler olarak sınıflanabilir. Diş Laminaları dişin ön ve yan yüzeylerinden az miktarda mine materyali kaldırılarak yapıldığı uygulamalardır. Lamina materyali dişin ön yüzeyinde yer alır arka yüzeye çok az döner. Kuronlar ise dişin tüm yüzeylerinden malzeme kaldırılarak kesildiği ve kaplamanın bir şapka gibi tüm diş yüzeyini örtecek şekilde hazırlandığı uygulamalardır.

Porselen Laminalar (Yaprak Porselen)

Lamineler günümüzde çok popüler bir uygulama olup ,genellikle ön dişlerde tercih edilen çok ince fakat güçlendirilmiş porselen kaplamalardır.Dolayısıyla dişlerin çok az kesilmesi yeterlidir. Diş hekimliğinde gelişen teknoloji ile giderek daha az oranda doku kaybı gerektirecek restoratif işlemleri ön plana çıkmaktadır.Çok küçük ya da aralıklı dişler söz konusu ise dişleri hiç kesmeden lamineler yapılabilir. Özel yapıştırıcılarla yapıştırılan porselen laminalar çok ince olduğu ve renk geçirgenliği iyi olduğu için estetik açıdan doğala yakın mükemmel sonuçlar alınmaktadır. Giderek daha çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Oldukça hassas teknikler kullanılarak, çok ince üretilen laminalar dişle ve çevre dokularla çok iyi uyum sağlamaktadır.

Laminelerin kullanıldığı durumlar ;

-Hoş olmayan renk değişikliklerinde, diş beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecede lekelenmelerde ( antibiyotik, flor vb. lekelerinde) kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
– Aralıklı dişleri birleştirmede (diastema kapama),
– Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
– Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
– Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kozmetik bir alternatif olabilir.

 

 

Kozmetik Laminalar

Diş hekimliğinde kullanılan çeşitli renklerdeki dolgu malzemelerinden tek bir randevuda ilgili diş veya dişlerin üzerine muayenehane şartlarında yaptığımız direkt uygulamalara kozmetik lamineler denir.Bunların porselen laminelere göre dezavantajları zaman ile ağız ortamındaki sıvılardan etkilenerek renk değiştirmeleri ve daha az dirençli olmalarıdır. Avantajları ise çabuk yapılmaları ve daha ekonomik olmalarıdır.

Open chat
Powered by